VJ1210Y102KLEAJ32
Mfr.Part #
VJ1210Y102KLEAJ32
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000 PF 500V X7R 1210 PB
Stock
877
In Stock :
877
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Termination :
Standard
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Base Product Number :
VJ1210
Height :
1.94 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
500V
Vishay
RoHS :
N
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Series :
VJ
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
MouseReel
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Style :
Qualification :
AEC-Q200
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Class :
Class 2
Features :
High Temperature
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Automotive
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
3.2 mm
Width :
2.5 mm
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Thickness (Max) :
0.076" (1.94mm)
Datasheets
VJ1210Y102KLEAJ32
Vishay / Vitramon VJ1210Y102KLEAJ32
VJ 1000 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)