VJ1210A821KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1210A821KBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 200V NP0 1210
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
820pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.35mm
Height :
1.7mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
1.8542mm
Published :
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Factory Lead Time :
25 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Series :
VJ OMD
Width :
2.5mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VJ1210A821KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A821KBCAT4X
VJ OMD 820pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A821KBCAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
VJ1210A821KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V