VJ1210A821JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1210A821JBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 50V NP0 1210
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Published :
Width :
2.5mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
3.35mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.7mm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Capacitance :
820pF
Thickness :
1.8542mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
25 Weeks
Series :
VJ OMD
Datasheets
VJ1210A821JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A821JBAAT4X
VJ OMD 820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A821JBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1210A821JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V