VJ1210A820KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1210A820KBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 500V NP0 1210
Ceramic Capacitors
Published :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
82pF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Series :
VJ OMD
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Height :
1.7mm
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
25 Weeks
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
HTS Code :
Width :
2.5mm
Thickness :
1.8542mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Datasheets
VJ1210A820KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A820KBEAT4X
VJ OMD 82pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A820KBEAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1210A820KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V