VJ1210A561KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1210A561KBEAT4X
Description
CAP CER 560PF 500V NP0 1210
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
560pF
Multilayer :
yes
Thickness :
1.8542mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
2.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Height :
1.7mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
3.35mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1210A561KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A561KBEAT4X
VJ OMD 560pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A561KBEAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.
VJ1210A561KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V