VJ1210A560KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1210A560KBCAT4X
Description
CAP CER 56PF 200V NP0 1210
Tolerance :
±10%
Width :
2.5mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Capacitance :
56pF
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.7mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.8542mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Length :
3.35mm
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
VJ1210A560KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A560KBCAT4X
VJ OMD 56pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A560KBCAT4X Overview
A 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.
VJ1210A560KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V