VJ1210A272KBCAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210A272KBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 200V NP0 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
VJ OMD
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.4892mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Thickness :
1.8542mm
Length :
3.3528mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
2700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ1210A272KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A272KBCAT4X
VJ OMD 2700pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A272KBCAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1210A272KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V