VJ1210A121JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1210A121JBCAT4X
Description
CAP CER 120PF 200V NP0 1210
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
3.35mm
Series :
VJ OMD
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.8542mm
Capacitance :
120pF
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.7mm
Width :
2.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Multilayer :
yes
Datasheets
VJ1210A121JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A121JBCAT4X
VJ OMD 120pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A121JBCAT4X Overview
A 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.
VJ1210A121JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V