VJ1210A103FXAAT
Mfr.Part #
VJ1210A103FXAAT
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 1210
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.7018mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.7mm
Dielectric :
C0G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
2.5mm
Number of Terminations :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
REACH SVHC :
Unknown
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
1.7018mm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
VJ
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%