VJ1210A101KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1210A101KBEAT4X
Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1210
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
2.5mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Height :
1.7mm
Length :
3.35mm
HTS Code :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
500V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness :
1.8542mm
Series :
VJ OMD
Capacitance :
100pF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Datasheets
VJ1210A101KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A101KBEAT4X
VJ OMD 100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A101KBEAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
VJ1210A101KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V