VJ1210A100KXGAT5Z
Mfr.Part #
VJ1210A100KXGAT5Z
Description
CAP CER 10PF 1KV NP0 1210
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Length :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10pF
Width :
2.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Series :
VJ HVArc Guard™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Feature :
High Voltage
HTS Code :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
1210 (3225 Metric)
Height :
1.7mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VJ1210A100KXGAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1210A100KXGAT5Z
VJ HVArc Guard™ 10pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A100KXGAT5Z Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ1210A100KXGAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm