VJ1210A100KBLAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210A100KBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 630V NP0 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness :
1.8542mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
25 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.7mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Series :
VJ OMD
Width :
2.5mm
Number of Terminations :
2
Size Code :
Capacitance :
10pF
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Length :
3.35mm
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Boardflex Sensitive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
VJ1210A100KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210A100KBLAT4X
VJ OMD 10pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210A100KBLAT4X Overview
Programs on this device are of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
VJ1210A100KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V