VJ1206Y823MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y823MXJPW1BC
Description
CAP CER 0.082UF 16V X7R 1206
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
16V
Height :
1.9mm
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
16.187578mg
Capacitance :
0.082µF
Width :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Vishay / Vitramon VJ1206Y823MXJPW1BC
VJ 0.082μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)