VJ1206Y822JXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y822JXBCW1BC
Description
CAP CER 8200PF 100V X7R 1206
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
VJ
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
8200pF
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.9mm
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Vishay / Vitramon VJ1206Y822JXBCW1BC
VJ 8200pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y822JXBCW1BC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y822JXBCW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V