VJ1206Y821KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y821KBEAT4X
Description
CAP CER 820PF 500V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6002mm
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
820pF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.7018mm
Published :
Series :
VJ OMD
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.3528mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1206Y821KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y821KBEAT4X
VJ OMD 820pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y821KBEAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206Y821KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V