VJ1206Y683KXACW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y683KXACW1BC
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.9mm
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.068μF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Tantalum
Vishay / Vitramon VJ1206Y683KXACW1BC
VJ 0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)