VJ1206Y683KXAAC
Mfr.Part #
VJ1206Y683KXAAC
Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
Series :
VJ
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.068μF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
1.7mm
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
VJ1206Y683KXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y683KXAAC
VJ 0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)