VJ1206Y682MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y682MXPAT5Z
Description
CAP CER 6800PF 250V X7R 1206
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
6800pF
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.7mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
VJ HVArc Guard™
Published :
Feature :
High Voltage
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206Y682MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y682MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 6800pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y682MXPAT5Z Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.
VJ1206Y682MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V