VJ1206Y681MXGAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y681MXGAT5Z
Description
CAP CER 680PF 1KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Thickness :
1.7018mm
Width :
1.6mm
Feature :
High Voltage
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.7mm
Series :
VJ HVArc Guard™
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
680pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y681MXGAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y681MXGAT5Z
VJ HVArc Guard™ 680pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y681MXGAT5Z Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
VJ1206Y681MXGAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV