VJ1206Y563MXQPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y563MXQPW1BC
Description
CAP CER 0.056UF 10V X7R 1206
Tolerance :
±20%
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.056μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
10V
Case Code (Metric) :
Height :
1.9mm
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6mm
Vishay / Vitramon VJ1206Y563MXQPW1BC
VJ 0.056μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)