VJ1206Y563MXBMC
Mfr.Part #
VJ1206Y563MXBMC
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.056μF
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Surface Mount, MLCC
Datasheets
VJ1206Y563MXBMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y563MXBMC
VJ 0.056μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y563MXBMC Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ1206Y563MXBMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V