VJ1206Y563KXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y563KXJPW1BC
Description
CAP CER 0.056UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Weight :
16.187578mg
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.9mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
16V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.056μF
Vishay / Vitramon VJ1206Y563KXJPW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 0.056muF