VJ1206Y563KXBAC
Mfr.Part #
VJ1206Y563KXBAC
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.056μF
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
3.2mm
Height :
1.7mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
VJ1206Y563KXBAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y563KXBAC
VJ 0.056μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)