VJ1206Y563JXBPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y563JXBPW1BC
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Tolerance :
±5%
Series :
VJ
Dielectric Material :
Tantalum
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.9mm
Capacitance :
0.056μF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
100V
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
100V
Vishay / Vitramon VJ1206Y563JXBPW1BC
VJ 0.056μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y563JXBPW1BC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1206Y563JXBPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V