VJ1206Y563JXBAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y563JXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Published :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.056μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ1206Y563JXBAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y563JXBAC
VJ 0.056μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y563JXBAC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y563JXBAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V