VJ1206Y562KXEMT
Mfr.Part #
VJ1206Y562KXEMT
Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1206
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
5600pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
500V
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Datasheets
VJ1206Y562KXEMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y562KXEMT
VJ 5600pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y562KXEMT Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
VJ1206Y562KXEMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V