VJ1206Y562KBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y562KBLAT4X
Description
CAP CER 5600PF 630V X7R 1206
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6002mm
Dielectric :
Length :
3.3528mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Capacitance :
5600pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
630V
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
630V
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ1206Y562KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y562KBLAT4X
VJ OMD 5600pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y562KBLAT4X Overview
Programs on this device are of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y562KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V