VJ1206Y562KBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y562KBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
VJ OMD
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
Boardflex Sensitive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.7mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness :
1.7018mm
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.6mm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
5600pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Published :
Length :
3.35mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ1206Y562KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y562KBBAT4X
VJ OMD 5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y562KBBAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y562KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V