VJ1206Y562JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y562JBBAT4X
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
1.7mm
Temperature Characteristics Code :
Thickness :
1.7018mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitance :
5600pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.35mm
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
HTS Code :
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
VJ1206Y562JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y562JBBAT4X
VJ OMD 5600pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y562JBBAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ1206Y562JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V