VJ1206Y561KBCAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y561KBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 200V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
560pF
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness :
1.7018mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±10%
Published :
Datasheets
VJ1206Y561KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y561KBCAT4X
VJ OMD 560pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y561KBCAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 200V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y561KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V