VJ1206Y561JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y561JBGAT4X
Description
CAP CER 560PF 1KV X7R 1206
Voltage - Rated DC :
1kV
Width :
1.6002mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
560pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.3528mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1206Y561JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y561JBGAT4X
VJ OMD 560pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y561JBGAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y561JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV