VJ1206Y561JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y561JBEAT4X
Description
CAP CER 560PF 500V X7R 1206
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage - Rated :
500V
Width :
1.6002mm
Length :
3.3528mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
560pF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y561JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y561JBEAT4X
VJ OMD 560pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y561JBEAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 500V - Rated DC.
VJ1206Y561JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V