VJ1206Y561JBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y561JBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
560pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
1.6002mm
Series :
VJ OMD
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
1.7018mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.3528mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1206Y561JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y561JBBAT4X
VJ OMD 560pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y561JBBAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y561JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V