VJ1206Y474MXXMT
Mfr.Part #
VJ1206Y474MXXMT
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.47µF
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
25V
Voltage - Rated :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Datasheets
VJ1206Y474MXXMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y474MXXMT
VJ 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y474MXXMT Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
VJ1206Y474MXXMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V