VJ1206Y474MXJAT
Mfr.Part #
VJ1206Y474MXJAT
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
16V
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±20%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Capacitance :
0.47µF
Voltage - Rated DC :
16V
Datasheets
VJ1206Y474MXJAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y474MXJAT
VJ 0.47μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y474MXJAT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
VJ1206Y474MXJAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V