VJ1206Y474KXXMT
Mfr.Part #
VJ1206Y474KXXMT
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206
Stock
1
In Stock :
1
Capacitance :
0.47µF
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
2016
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
1206
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
VJ
Number of Pins :
2
Datasheets
VJ1206Y474KXXMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y474KXXMT
VJ 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y474KXXMT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
VJ1206Y474KXXMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V