VJ1206Y474KXJMT
Mfr.Part #
VJ1206Y474KXJMT
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
0.47µF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
VJ1206Y474KXJMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y474KXJMT
VJ 0.47μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y474KXJMT Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y474KXJMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V