VJ1206Y474KXJAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y474KXJAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Series :
VJ
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
0.47µF
Voltage - Rated :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±10%
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206Y474KXJAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y474KXJAT
VJ 0.47μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y474KXJAT Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y474KXJAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V