VJ1206Y474KNXAT
Mfr.Part #
VJ1206Y474KNXAT
Description
CAP CER 0.47UF 25V 1206 EPOXY
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
GENERAL PURPOSE
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Height :
1.7mm
Voltage - Rated :
25V
Series :
VJ
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Surface Mount :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.47µF
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm