VJ1206Y474KNXAJ
Mfr.Part #
VJ1206Y474KNXAJ
Description
CAP CER 0.47UF 25V 1206 EPOXY
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Voltage - Rated :
25V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
VJ
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
0.47µF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
JESD-609 Code :
e4
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Height :
1.7mm
Pbfree Code :
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
HTS Code :
Datasheets
VJ1206Y474KNXAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 0.47muF