VJ1206Y474KLAAJ32
Mfr.Part #
VJ1206Y474KLAAJ32
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470000 PF 50V X7R 1206 P
Stock
722
In Stock :
722
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
VJ1206
Applications :
Automotive
Packaging :
MouseReel
Package :
Digi-Reel?
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Width :
1.6 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
0.47 µF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Vishay
Features :
High Temperature
Type :
Lead-Bearing Finish MLCCs
Lead Style :
RoHS :
N
Height :
1.7 mm
Length :
3.2 mm
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067" (1.70mm)
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X7R
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Lead Spacing :
Product :
General Type MLCCs
Datasheets
VJ1206Y474KLAAJ32
Vishay / Vitramon VJ1206Y474KLAAJ32
VJ 0.47 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)