VJ1206Y474JXJAT
Mfr.Part #
VJ1206Y474JXJAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
16V
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Mount :
Capacitance :
0.47µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206Y474JXJAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y474JXJAT
VJ 0.47μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y474JXJAT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
VJ1206Y474JXJAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V