VJ1206Y473MXPAT5Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y473MXPAT5Z
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
VJ HVArc Guard™
Voltage - Rated DC :
250V
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.047µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
Thickness :
1.7018mm
Height :
1.7mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y473MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y473MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y473MXPAT5Z Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
VJ1206Y473MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V