VJ1206Y473KXCMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y473KXCMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.047µF
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.8mm
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Published :
Number of Pins :
2
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Series :
VJ
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
200V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Weight :
16.187578mg
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.2mm
REACH SVHC :
Unknown
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y473KXCMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y473KXCMT
VJ 0.047μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)