VJ1206Y473KXCAT
Mfr.Part #
VJ1206Y473KXCAT
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
200V
Series :
VJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.7mm
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
X7R
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
0.047µF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
VJ1206Y473KXCAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y473KXCAT
VJ 0.047μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)