VJ1206Y473KXAMP
Mfr.Part #
VJ1206Y473KXAMP
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Height :
1.7mm
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Width :
1.6mm
Capacitance :
0.047µF
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1206Y473KXAMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y473KXAMP
VJ 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)