VJ1206Y473KXAAC
Mfr.Part #
VJ1206Y473KXAAC
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Capacitance :
0.047µF
Height :
1.7mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
2.5 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y473KXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y473KXAAC
VJ 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)