VJ1206Y473KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y473KBBAT4X
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Series :
VJ OMD
HTS Code :
Thickness :
1.7018mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.047µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Feature :
Soft Termination, High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Length :
3.35mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
VJ1206Y473KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y473KBBAT4X
VJ OMD 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y473KBBAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y473KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V