VJ1206Y473JXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y473JXPAT5Z
Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Height :
1.7mm
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
250V
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
0.047µF
Series :
VJ HVArc Guard™
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Width :
1.6mm
Feature :
High Voltage
Multilayer :
yes
HTS Code :
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Published :
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y473JXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y473JXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.047μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y473JXPAT5Z Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.
VJ1206Y473JXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V