VJ1206Y473JXJPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y473JXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric :
X7R
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Tantalum
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.6mm
Series :
VJ
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.047µF
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Vishay / Vitramon VJ1206Y473JXJPW1BC
VJ 0.047μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)